E-Devlet Soy Ağacı Sonrası Miras Sorgulama Hizmetini Sundu!


E-devlet miras sorgulama internet kullanıcılarını meraklandırdı. Kendilerine miras kalıp kalmayacağı konusunda meraklanan kullanıcılar E devletin bu haberi üstüne heyecanlandı.

Miras Sorgulama Hizmeti Sunuldu!

Vatandaşların Soy Ağacı sorgulama işlemine o kadar rağbet etmişti ki E-Devlet o sayfayı bakıma almak zorunda kalmıştı ve çoğu insan o sayfaya bir kaç gün sonra erişebilmişti. Twitter, Facebook, instagram ve ekşi sözlük gibi platformlarda günlerce konuşulan soy ağacı sorgulama hizmeti şimdi de yavaş yavaş miras sorgulama işlemi hakkında konuşulmaya başlandı. 6 Mart’tan itibaren hizmette olacak sistemin sayfasında şöyle bir açıklama yapıldı.

Miras Sorgulama

Miras sorgulama sayfasında “Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

Veraset ilamı yani mirasçılık belgesi ; isim, hukuk Bir kimsenin, bir miras bırakanın mirasçısı olduğunu gösteren ve mahkemeden alınan resmî belge olarak tanımlanmaktadır.

E-Devlet üzerinden  MİRAS SORGULAMA ekranını aktif ettiklerini duyurdu…

E-devlet nedir?

E- devlet vatandaşlara devlet tarafından elektronik olarak hizmet veren bir kurumudur. Elektronik hizmet  vatandaşların devlet dairelerinde sıra ve zaman harcamadan internet üzerinden ulaşabileceği tüm hizmetlere e-devlet üzerinden ulaşabilmektedir. Site https://www.turkiye.gov.tr hizmet vermektedir. Tüm devlet kurumlarının vermiş olduğu hizmeti internet mümkün kıldığı sürece hizmet vermektedir. Hızla ilerleyen bilgisayar teknolojisi ve internet sayesinde devletler internet üzerinden hizmet verme ve vatandaşalara en hızlı şekilde hizmet verebilmeyi kolay hale getirmişlerdir.

E-devlet nasıl kullanılır?

PTT üzerinden başvurarak bireysel şifrenizi bir zarfın içinde alıp Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranız ile giriş yaparak tüm hizmetlere ulaşabilmektesiniz. E-devlet size kendi özel şifrenizi oluşturmanız konusunda da kolaylık sağlamaktadır. Tüm devlet kurumları, firmalar ve belediyeler hakkında hizmet alabildiğiniz bu sistemde askerlik durumunuzu kontrol edebilir, vergi borcunuzu öğrenebilir, öğrenim durumunuz ile ilgili tümü detayları kontrol edebilir, sabıka kaydı, sosyal güvenlik (SGK) ve Adalet Bakanlığında kontrollerinizi yapabilirsiniz.

Miras sorulama işlemine ulaşmak için; https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama

Diğer içeriklerimiz için Simiyago Anasayfa‘sını ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Bu İçeriğe Tepkin Ne?

Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Çok Güldüm Çok Güldüm
0
Çok Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım

E-Devlet Soy Ağacı Sonrası Miras Sorgulama Hizmetini Sundu!

log in

Become a part of our community!

Üyeliğin yok mu?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Join BoomBox Community

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item